Α1 ΕΣΚΑ-Η

ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ Ο ΝΕΟΛ

34690225 1707489949370530 2117992968026587136 n

Α.Σ.Κ. – Ν.Ε.Ο.Λ. 62 – 71

Την μεγαλύτερη νίκη της χρονιάς πέτυχε, χθες το απόγευμα, ο Ν.Ε.Ο.Λ., ο οποίος “άλωσε” το Κλειστό “Αντώνης Τρίτσης” στο Αργοστόλι κερδίζοντας τον Α.Σ.Κ. με 62-71, μείωσε τη σειρά σε 2-1 και μετέφερε τους Τελικούς της Α1 ΕΣΚΑ-Η στο Ληξούρι!

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και στηριζόμενη στην άμυνά της, προηγήθηκε με +8 (12-20) στο α’ δεκάλεπτο και +6 στο ημίχρονο (30-36).

Από τις αρχές της γ’ περιόδου οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο για να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και μείωσαν στον πόντο (35-36, 24′). Ο Ν.Ε.Ο.Λ., όμως, δεν πτοήθηκε και πήγε την διαφορά στο +4 (43-47, 30′). Στο δ’ δεκάλεπτο ο Α.Σ.Κ. έφθασε ξανά σε απόσταση βολής (48-50, 33′). Ωστόσο, οι παίκτες μας έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη. Με αρκετά “μεγάλα” σουτ έξω από τα 6,75 και ψυχραιμία από την γραμμή των βολών εκτίναξαν τη διαφορά στο +12 (48-60, 36′) και πήραν εν τέλει το σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα με 62-71!

*Ο επόμενος αγώνας Ν.Ε.Ο.Λ. – Α.Σ.Κ. θα οριστεί πιθανότατα την Κυριακή 10/06 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ληξουρίου.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 30-36, 43-47, 62-71

Α.Σ.Κ. (Παπαδάτος): Χουλιάρας 3 (1), Χατζής 18, Μπαχός 3, Θεοδωράτος 6 (1), Ακτύπης 11 (1), Αγγελάτος, Βαλλιανάτος 7, Τσαπρούνης 14, Μουϊκης

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 7 (1), Παπαγιάννης 6 (1), Ντούλες 12 (2), Βεργανελάκης 10 (1), X. Συνοδινός 8 (1), Λιάκος 8 (2), Μαρούλης 8, Τρυφωνόπουλος 12