ΝΕΟΛ ΝΕΑ

Με το δεξί στην πρεμιέρα 89-80 τον Αχαιό στην παράταση

DSC 06361

Η ανδρική ομάδα του ΝΕΟΛ κατάφερε να μπει με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα της Β-ΕΣΚΑΗ επικρατώντας στην παράταση του Αχαιού Γ.Π.Σ. μετά από ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο που έστειλε το ματς στην παράταση, μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ, εναλλαγές στο ρόλο του πρωταγωνιστή, μαζορέτες ντυμένες στα χρώματα της ομάδας από τη σχολή της Σάβως Λιβιεράτου, που χόρευαν στις αλλαγές των δεκαλέπτων αλλά και κερκίδες γεμάτες με κόσμο και φυσικά happy end!

Το ματς ξεκίνησε με την ομάδα του Μαρκου Τζουγανάτου να παίρνει γρήγορα και εύκολα προβάδισμα με προσπάθεια για γρήγορο παιχνίδι και εκδήλωση αιφνιδιασμών. Με πρωταγωνιστή τον Χ. Συνοδινό που πήρε πρωτοβουλίες και ήταν ιδιαίτερα εύστοχος, ο ΝΕΟΛ κυριάρχησε με σκορ 18-12 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο του ματς, ο προπονητής της ομάδας είχε την ευκαιρία να κάνει αλλαγές στο ρόστερ και να δοκιμάσει διαφορετικά σχήματα, ρίχνοντας στη μάχη το νέο αίμα της ομάδας, Δ. Μπακούρο, Γ. Παγώνη και Α. Μπελίτση. Ωστόσο μια ελαφριά νωχελικότητα στην άμυνα και πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ οδήγησαν το παιχνίδι στα ίσα και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικά και παρόλο που οι παίκτες του Αχαιού εφάρμοσαν άμυνα ζώνης (για το υπόλοιπο του αγώνα), κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα μέχρι και 20 πόντων. Καθοριστικοί ήταν οι Α. Αλεξόπουλος, Χ.Συνοδινός, Χ.Βολτέρας και Π.Συνοδινός στο σκοράρισμα και στην οργάνωση της επίθεσης.

Στην τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας, οι παίκτες του ΝΕΟΛ επανέλαβαν λάθη του δεύτερου δεκαλέπτου, ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στην επίθεση και δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους πιο μαχητικούς παίκτες του Αχαιού, οι οποίοι 50 δεύτερα πριν τη λήξη έφτασαν τη διαφορά στους 6 πόντους. Με εύστοχες ελεύθερες βολές αλλά και καθοριστικό τρίποντο, 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, του Κ.Μανέτα, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με 73-73! Η συνέχεια αναμενόταν πιο δύσκολη αφού ο Χ.Συνοδινός (που τέλειωσε το παιχνίδι με 33π. ) αποβλήθηκε με 5 φάουλ και η ψυχολογία των παικτών είχε πέσει αισθητά.

Παρ ‘όλ ‘αυτά, η ομάδα του ΝΕΟΛ έδειξε στο τέλος την ανωτερότητα της. Πιο καθοριστικός στο σκοράρισμα υπήρξε ο Χ.Βολτέρας που σημείωσε 10 από τους 16 πόντους της παράτασης και με αυτόν τον τρόπο ο ΝΕΟΛ έφτασε στη δίκαιη νίκη του με 89-80.