ΝΕΟΛ ΝΕΑ

ΝΕΟΛ-ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ 72-49 (Με την άνεση του καλύτερου!)

DSC 0398

Η ομάδα μας, συνεχίζοντας τις καλές της εμφανίσεις, είχε ένα εύκολο τελικά παιχνίδι με το ΑΙΓΙΟ. Επικρατήσαμε με άνεση, ενώ ο προπονητής μας Μάρκος Τζουγανάτος είχε την ευκαιρία χάρη στο ευρύ σκορ, να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

DSC 0411

Κορυφαίος παίκτης του γηπέδου, ο Παναγής Συνοδινός που τα έκανε όλα: Μάρκαρε ασφυκτικά, έκλεψε μπάλες, δημιούργησε και σκόραρε σε όσα λεπτά αγωνίστηκε. Ο ΝΕΟΛ είχε ένα εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε με 23-10, έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και παίζοντας υποδειγματική άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του ΑΙΓΙΟΥ έκανε μεγάλη προσπάθεια , ανέκαμψε, ρίχνοντας τη διαφορά ακόμα και στους πέντε πόντους, αλλά με ένα μικρό ξέσπασμα η ομάδα μας έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 35-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό. Οι παίκτες μας έβγαλαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση βρίσκοντας σκορ και από τον Χρήστο Αραβαντινό που ήρθε από τον πάγκο πετυχαίνοντας 6 κρίσιμους πόντους σε τρεις προσπάθειες και κατόρθωσε έτσι να ξεφύγει στο σκορ με 19 πόντους με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Πέντε λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά για να ξεκαθαρίσει οριστικά το ποιος θα είναι ο νικητής. Βρεθήκαμε μπροστά με 26 πόντους, κόβοντας κάθε όρεξη των αντιπάλων να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Παρά το ότι από εκείνο το σημείο και μετά, οι βασικοί μας βρέθηκαν στον πάγκο, η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, δείχνοντας και το πόσο έτοιμοι είναι και οι υπόλοιποι παίκτες μας. Οι διαιτητές ήταν μέτριοι, με αρκετές λανθασμένες υποδείξεις και ευτυχώς που το παιχνίδι δεν ήταν ντέρμπυ… . Δίκαια παραπονούμενος ο δικός μας Φώτης Κολοβός, που βρέθηκε να είναι χρεωμένος με τρία φάουλ, χωρίς να έχει διαπράξει κανένα στην πραγματικότητα – στο πρώτο που του χρέωσαν οι διαιτητές, ήταν στα 10 μέτρα από το σημείο που έγινε το φάουλ!

Διαιτητές: Λαμπίρης, Λάμπος

Δεκάλεπτα 23-10, 35 -25, 45-36, 72-49.

ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος) Αντωνάτος 7, Πυλαρινός 9 (1), Συνοδινός 17 (3) Αραβαντινός 7, Κολοβός 10, Συνοδινός 14 (1), Μπακούρος Παπαγιάννης 6, Κλαυδιανός Μπελίτσης 2, Πρεντάνος, Παριώτης.

ΕΦΑ Αιγίου (Νούσκας) Γαστουνιωτης 7, Πλέσσας, Κωστόπουλος Χατζηβασιλείου Δούβος 7 (1), Κούτρας Βαγενάς 8 (1) Ιατρόπουλος 8, Καρυοφύλης Τσιάρας 5 (1) Κωνσταντακόπουλος 8, Καραφωτιάς 6.