ΝΕΟΛ ΝΕΑ

ΝΕΟΛ- ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ 80-48

ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ

Η δέκατη όγδοη νίκη στη σειρά για την ομάδα μας, συνοδεύτηκε από καλή εμφάνιση για τα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο για τα πρώτα τέσσερα λεπτά, όσο δηλαδή το ΑΙΓΙΟ μπορούσε να ακολουθήσει στο σκορ. Το 9-8 του 4ου λεπτού έγινε 27-13 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου και τα ίδιο ακριβώς σκηνικό επαναλήφθηκε στο 2ο δεκάλεπτο, φέρνοντας το σκορ στο 53-26 για το ημίχρονο. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως παρά τις πολλές αλλαγές που πραγματοποίησε ο κόουτς Μάρκος Τζουγανάτος, η ομάδα δεν έκανε κοιλιά σε κανένα σημείο!

Το δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ένα παραιτημένο ΑΙΓΙΟ απέναντί του, ο ΝΕΟΛ κατέβασε ταχύτητα, όμως η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται και έφτασε στους 38 πόντους με το τέλος του 3ου δεκάλεπτου. Το τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες μας πήραν κάποιες παρακινδυνευμένες προσπάθειες θέλοντας να προσφέρουν θέαμα! Χαλάρωσαν αρκετά αμυντικά και οι παίκτες του ΑΙΓΙΟΥ κατόρθωσαν να μειώσουν λίγο τη διαφορά κρατώντας τη σε αξιοπρεπή επίπεδα.

Η ομάδα μας πήρε σκορ σχεδόν από όλους όσους αγωνίστηκαν, ενώ η συγκέντρωση όλων των παιδιών στην άμυνα ήταν – για τρία δεκάλεπτα – εντυπωσιακή. Σε ατομικό επίπεδο, θα κρατήσουμε τους 19 πόντους (3 τρίποντα) του Χρήστου Συνοδινού με αρκετά μεγάλα ποσοστά ευστοχίας καθώς και μία μεγαλοπρεπή «τάπα» από τον Χρήστο Αραβαντινό. Στον Μάρκο Τζουγανάτο – που διανύει ίσως την πιο ευτυχισμένη προπονητικά χρονιά του – πρέπει να πιστωθεί το γεγονός πως σε μεγάλο βαθμό έχει καταφέρει να κρατά υψηλά την απόδοση της ομάδας, δίνοντας μεγάλες ανάσες (έως και … ρεπό!) στους βασικούς μας!

Την επόμενη Κυριακή δεν υπάρχει αγωνιστική λόγω καρναβαλιού, ενώ στη συνέχεια η ομάδα μας αγωνίζεται εκτός έδρας με τον Προφήτη Ηλία-ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 26-13, 18-7, 9-15 (τελικό 80-48).

ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος 6, Παπαγιάννης 6, Συνοδινός Π. 4, Αραβαντινός 7, Κλαυδιανός 4, Συνοδινός Χ. 19 (3), Κωνσταντόπουλος 6 (2), Σκροπολίθας 4, Αθανασόπουλος 5, Μπελίτσης 9, Κυριακάτος , Τρυφωνόπουλος 12.

ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ (Σιαβέλης): Τσάλτας, Πλέσσας 5, Χατζηβασιλείου 6, Κωστόπουλος 16, Καριοφύλης 4, Τσιάρας 10, Κωνσταντακόπουλος 2, Καραφωτιάς 5.