Το αήττητο σερί συνεχίζεται: 76-43 τον ΚΡΟΝΟ Πατρών!

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Άλλη μια εύκολη νίκη για τον ΝΕΟΛ, που διατήρησε το απόλυτο στις νίκες μετά από 8 αγώνες. Ένα ημίχρονο άντεξε ο ΚΡΟΝΟΣ στην πίεση της ομάδας μας, για να υποκύψει στο τρίτο δεκάλεπτο και να καταρρεύσει στο τέταρτο.

IMG 4597

ΝΕΟΛ-ΚΡΟΝΟΣ 76-43

Η ομάδα μας ξεκίνησε νευρικά στο πρώτο δεκάλεπτο. Με εξαίρεση ένα εύστοχο τρίποντο, όταν και βρεθήκαμε μπροστά με 12-4, ήμασταν άστοχοι στη συνέχεια και μέτριοι στην άμυνα. Βρεθήκαμε έτσι ένα πόντο πίσω (19-20) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΝΕΟΛ και ο ΚΡΟΝΟΣ πίεσαν στην άμυνα με αποτέλεσμα να σημειωθούν 14 φάουλ συνολικά και οι 17 από τους 25 συνολικά πόντους των δύο ομάδων να μπουν με βολές! Παρότι είχαμε αστοχία στις βολές, κατορθώσαμε να μπούμε μπροστά στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε με 34-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ήταν σαρωτική! Με πίεση ακόμα και σε όλο το γήπεδο κάποιες φορές, κλέψαμε μπάλες και παρά την αμυντική προσπάθεια των παικτών του ΚΡΟΝΟΥ (που απέφεραν και γκολ-φάουλ από Γεράσιμο Αντωνάτο και Γρηγόρη Τρυφωνόπουλο) , η ομάδα μας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 58-39, δίνοντας πρόωρο τέλος στο παιχνίδι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας με πολλούς νεαρούς και πολλές ανάσες, συνέχισε να πιέζει φτάνοντας σε μια μεγάλη σε διαφορά νίκη.

Από τον αγώνα κρατάμε τα δύο εντυπωσιακά καρφώματα μετά από κλέψιμο του Γρηγόρη Τρυφωνόπουλου, αλλά και την εντυπωσιακή απόδοση και την ενέργεια που βγάζουν στο γήπεδο οι νεαροί μας που επιτρέπουν στον κόουτς Μάρκο Τζουγανάτο να δίνει ανάσες στους «βασικούς».

Την επόμενη Κυριακή, η ομάδα μας δεν έχει αγώνα αφού ο αντίπαλος ΥΠΕΡΙΩΝ έχει μηδενιστεί, ενώ την μεθεπόμενη Κυριακή φιλοξενούμε στο κλειστό του Ληξουρίου τον ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ Παραλίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 15-10, 24-9, 18-4. Τελικό 76-43.

ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος 9, Παπαγιάννης 8 (1), Συνοδινοός Π. 7 (1), Αραβαντινός 3, Κλαυδιανός, Συνοδινός Χ. 5, Κωνσταντόπουλος 8 (2), Σκροπολίθας 5, Αθανασόπουλος 1, Μπελίτσης 8, Πυλαρινός , Τρυφωνόπουλος 22.

ΚΡΟΝΟΣ (Διονύσης Παστός): Ηλιόπουλος 2, Στρέκλας 8, Κάπαρης 1, Φραγκούλης 7 , Μπούμπαλης 7 (1), Αβραμίδης, Μαρτζιρας, Κοσκινόπουλος 3 (1), Τερζής 12 (2), Μπαλτιμάς 3