Α1 ΕΣΚΑ-Η

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους άνδρες!!

22491732 1492250154224286 1979740308316621855 n

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε, χθες το μεσημέρι, ο Ν.Ε.Ο.Λ. απέναντι στον Αίαντα ΑΣΑΑ (Αραχωβίτικα) με 57-82 στο κλειστό γυμναστήριο Ε.Α.Κ. “Δημήτριος Τόφαλος” για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΗ.

Στο α’ δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με 13-26. Στη β’ περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν (22-30, 15′) και το ημίχρονο να κλείνει με 28-39.
Στο γ’ δεκάλεπτο, ωστόσο, οι παίκτες του Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου φάνηκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν τον αγώνα και τα κατάφεραν. Με πιεστική άμυνα και ορθολογικές επιθέσεις εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24 (35-59). Η δ’ περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ν.Ε.Ο.Λ. να φθάνει τελικά στην άνετη επικράτηση με 57-82. Ο προπονητής Μ. Τζουγανάτος χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 28-39, 35-59, 57-82.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΣΑΑ (Φραγκισκάτος): Υφαντής, Κοντογιάννης 2, Κούμενος 3 (1), Λάππας, Καπετανίδης, Θεοδωρόπουλος 11, Στρέκλας, Δόνος 6, Σταυρουλάκης 18 (4), Τσιμπούκης, Μανιάδης 10, Σύψας 7

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 2, Παπαγιάννης 5, Συνοδινός Π. 6, Ντούλες 8 (2), Βεργανελάκης 3 (1), Συνοδινός Χ. 9 (1), Λιάκος 4, Σκροπολίθας, Μαρούλης 23, Τρυφωνόπουλος 13, Βολτέρας 9 (1)