Α1 ΕΣΚΑ-Η

ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΝΕΟΛ

22687610 10159465448550453 5851707935828412887 n 1

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – Ν.Ε.Ο.Λ. 59 – 71

Την 11η νίκη του σημείωσε ο Ν.Ε.Ο.Λ., χθες το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Ταραμπούρας, απέναντι στην Ολυμπιάδα Πατρών με 59-71 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν 2-12 στο 5′. Η Ολυμπιάδα αντέδρασε και μείωσε στο καλάθι (14-16) στο τέλος του α’ δεκαλέπτου. Στη β’ περίοδο ο Ν.Ε.Ο.Λ. «έσφιξε» την άμυνά του και έκλεισε το ημίχρονο στο +10 (26-36).

Στο γ’ δεκάλεπτο η ομάδα μας κατάφερε να συντηρήσει διψήφια διαφορά (40-52). Οι γηπεδούχοι, με την έναρξη της δ’ περιόδου, προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι (48-54, 34′), ωστόσο οι παίκτες του Ν.Ε.Ο.Λ. διαχειρίστηκαν με ψυχραιμία το προβάδισμά τους και έφθασαν άνετα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Αυτή η νίκη σήμανε και την οριστική κατάληψη της 2ης θέσης για τον Ν.Ε.Ο.Λ. στον α’ γύρο, ο οποίος πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο μεγάλο ντέρμπι της επομένης αγωνιστικής με τον πρωτοπόρο και αήττητο Α.Σ. Κεφαλονιά στο Ληξούρι.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-36, 40-52, 59-71

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Δίπλαρος): Κατσαΐτης 7, Σουντρής 2, Τουλάτος 19, Γιαλελής 4, Αδαμόπουλος, Κουμανιώτης 3(1), Λανταβός 12, Γιαννόπουλος 9(1), Καρακάσης 3

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Συνοδινός Π. 7(1), Ντούλες 11(2), Αντωνάτος 12, Βεργανελάκης 7(1), Λιάκος, Μαρούλης 13, Τρυφωνόπουλος 12, Συνοδινός Χ. 5(1), Παπαγιάννης 2, Σκροπολίθας 2