Α1 ΕΣΚΑ-Η

ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΟΛ

DSC 0332

Ν.Ε.Ο.Λ. – Α.Σ.Κ. 54 – 59

Την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα γνώρισε, χθες το μεσημέρι, ο Ν.Ε.Ο.Λ. από τον Α.Σ.Κ. με 54-59, στο κατάμεστο (με φιλάθλους και από τις δύο ομάδες) Κλειστό Γυμναστήριο Ληξουρίου, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Σε ένα ματς-διαφήμιση για τον Κεφαλλονίτικο αθλητισμό, στο απόλυτο τοπικό ντέρμπι (με πολύ πάθος, ένταση, νευρικότητα αλλά και ευγενή άμιλλα από τους παίκτες των δύο ομάδων), οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 4-11 (5′) και 13-16 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου. Ωστόσο, η ομάδα μας αντέδρασε, με όπλο την άμυνα ζώνης, και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή στο σκορ (26-25).

Στο γ’ δεκάλεπτο ο Α.Σ.Κ. ξέφυγε και πάλι με σχεδόν διψήφια διαφορά, εκμεταλλευόμενος την αμυντική δυσλειτουργία των γηπεδούχων (36-45). Όμως, οι παίκτες μας δεν τα παράτησαν. Στην δ’ περίοδο με ένα επιμέρους σερί 11-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (47-47, 34′). Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι, με ένα δικό τους σερί, προηγήθηκαν με 6 (47-53, 36′). Ο Ν.Ε.Ο.Λ. προσπάθησε να πλησιάσει (54-56, 39′), αλλά οι παίκτες του Α.Σ.Κ. ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήραν μια πολύτιμη νίκη.

*Με αυτή την ήττα ο Ν.Ε.Ο.Λ. έκλεισε τον Α’ Γύρο του πρωταθλήματος με ρεκόρ 11-2 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

*Οι παίκτες, η τεχνική ηγεσία και η διοίκηση του Ν.Ε.Ο.Λ. ευχαριστεί θερμά τον φίλαθλο κόσμο του Ληξουρίου, που γέμισε ασφυκτικά το Κλειστό Γυμναστήριο για να στηρίξει την ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 26-25, 36-45, 54-59

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 5, Παπαγιάννης, Συνοδινός Π. 4, Ντούλες, Βεργανελάκης 6, Συνοδινός Χρ. 12 (4), Λιάκος 3, Σκροπολίθας, Μαρούλης 9,Τρυφωνόπουλος 15

Α.Σ.Κ. (Παπαδάτος): Γιαννάτος, Αγγελάτος, Χουλιαράς 12 (1), Μουΐκης, Καβαλλιεράτος, Χατζής 19 (2), Μπαχός 11 (1), Ακτύπης 6, Καραπέτσας, Βαλλιανάτος 6, Τσαπρούνης 5 (1)