Α1 ΕΣΚΑ-Η

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΝΕΟΛ

DSC 0332

Ν.Ε.Ο.Λ. – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 67 – 49

Με μία τεράστια σε σημασία νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Ν.Ε.Ο.Λ., αφού επιβλήθηκε στο μεγάλο ντέρμπι της Παναχαϊκής με 67-49, χθες το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Ληξουρίου, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Το πάθος και η ενέργεια ξεχείλιζαν από τους παίκτες της ομάδας μας, οι οποίοι έκαναν ένα ονειρικό α’ δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 27-11. Στη β’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ρίξουν τον ρυθμό του αγώνα και μείωσαν σε 36-24.

Το γ’ δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως έκλεισε το ημίχρονο. Η Παναχαϊκή μείωσε ακόμη περισσότερο (43-36, 25′), όμως ο κόσμος, που είχε κατακλύσει το γήπεδο, έγινε ο 6ος παίκτης της ομάδας και έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν ο Ν.Ε.Ο.Λ. τη δεδομένη στιγμή, με αποτέλεσμα να κάνει ένα επιμέρους σερί 6-0 για να προηγηθεί με 49-36 (30′). Στη δ’ περίοδο οι γηπεδούχοι αύξησαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, με όπλο την εξαιρετική αμυντική τους λειτουργία, φθάνοντας στο εντυπωσιακό και δίκαιο 67-49.

*Όλη η ομάδα αφιέρωσε τη σπουδαία νίκη στον Παναγή Συνοδινό, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι στο τέλος του α’ δεκαλέπτου. Του ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!

*Με αυτή τη νίκη ο Ν.Ε.Ο.Λ. έκανε το 2-0 στις αναμετρήσεις απέναντι στην Παναχαϊκή και “κλείδωσε” τη θέση του στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας εν’ όψει πλέι οφ.

*Επόμενος αγώνας με τον Αίολο Αγυιάς την Κυριακή 15/04 στην Πάτρα.

*Οι παίκτες, η τεχνική ηγεσία και η διοίκηση του Ν.Ε.Ο.Λ. εύχονται σε όλο τον κόσμο Καλές Γιορτές και Καλό Πάσχα με υγεία!

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 36-24, 49-36, 67-49

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 14, Παπαγιάννης, Π. Συνοδινός 3(1), Ντούλες 8(2), Βεργανελάκης 6(1), Χ. Συνοδινός 6(2), Λιάκος, Μαρούλης 17, Τρυφωνόπουλος 13

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Πολυδωρόπουλος): Μασούρας, Λεβεντόπουλος 2, Ζαπανιώτης 8, Ζαφειρόπουλος 9, Διαμαντόπουλος 1, Ρέλλας 10(1), Παλλαδινός 4, Παπαγεωργίου 1, Ξούλος, Καπερώνης 8(2), Θεοδωρόπουλος 2, Παπακώστας 4