Α1 ΕΣΚΑ-Η

ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΟΛ

31945512 1706874796095153 7691943216299376640 n

Α.Σ.Κ. – Ν.Ε.Ο.Λ. 61 – 54

Την 6η ήττα του στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Ν.Ε.Ο.Λ. στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι από τον πρωτοπόρο Α.Σ.Κ. με 61-54, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η, χθες το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Αργοστολίου “Αντώνης Τρίτσης”.
Σε ένα ματς-καρμπόν με το αντίστοιχο του α’ γύρου στο Ληξούρι, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα (12-6, 7′) και έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο στο +4 (16-12). Όμως η ομάδα μας αντέδρασε στη β’ περίοδο καιοι δύο μονομάχοι πήγαν ισόπαλοι στα αποδυτήρια (35-35).
Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο γ’ δεκάλεπτο. Οι άμυνες είχαν το πρώτο λόγο, αλλά ο Ν.Ε.Ο.Λ. ατύχησε να χάσει με τραυματισμό τον Γ. Τρυφωνόπουλο. Στη δ’ περίοδο οι παίκτες μας δεν βρήκαν τον εύκολο δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 61-54.

*Με αυτή την ήττα ο Ν.Ε.Ο.Λ. ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Α1 ΕΣΚΑ-Η με ρεκόρ 20-6 στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Θα αντιμετωπίσει στον α’ γύρο των πλέι οφ την ομάδα ΝΕΟΙ ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α. με πλεονέκτημα έδρας (1-1 οι νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια).

*Συγκινητική ήταν η παρουσία των φίλων της ομάδας μας, οι οποίοι στήριξαν από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα τις προσπάθειες των παικτών μας. Τους ευχαριστούμε θερμά!!

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 35-35, 45-43, 61-54

Α.Σ.Κ. (Παπαδάτος): Χουλιαράς 7 (1), Μουίκης, Χατζής 11, Μπαχός, Θεοδωράτος 3, Ακτύπης 16 (2), Βαλλιανάτος 11, Τσαπρούνης 13 (2)

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 3, Παπαγιάννης, Π. Συνοδινός 9 (1), Ντούλες 4 (1), Βεργανελάκης 11, Χ. Συνοδινός 7 (1), Λιάκος 2, Αθανασόπουλος, Μαρούλης 6, Τρυφωνόπουλος 12