Α1 ΕΣΚΑ-Η

ΗΤΤΑ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ

DSC 0332

ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ – Ν.Ε.Ο.Λ. 72 – 64

Ο Ν.Ε.Ο.Λ. ηττήθηκε, χθες το μεσημέρι στο Κλειστό της Περιβόλας, με 72-64 από την Απολλωνιάδα στον δεύτερο ημιτελικό και η σειρά μεταφέρεται πλέον στο Ληξούρι για το τελευταίο και πιο καθοριστικό παιχνίδι την Κυριακή 03/06.

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 14-20 (8′). Οι γηπεδούχοι, όμως, ευστόχησαν σε τέσσερα σερί τρίποντα και με ένα επιμέρους σκορ 12-0 έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο στο +6. Στη β’ περίοδο οι δύο αντίπαλοι ήταν προσηλωμένοι στην άμυνα και το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο (31-31).

Στο γ’ δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει σαφές προβάδισμα (45-45, 29′), έως ότου ο Ν.Ε.Ο.Λ. με ένα ξέσπασμα, στα τελευταία 40”, κατάφερε να προηγηθεί με +8 (45-53, 30′). Στις αρχές, μάλιστα, της δ’ περιόδου διεύρυνε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (50-63, 34′). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο (έχοντας και εκπληκτική ευστοχία από τα 6,75) και σε συνδυασμό με την κούραση και τις κακές επιθετικές επιλογές των παικτών μας, έφθασαν σε μία μεγάλη ανατροπή με 72-64.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 31-31, 45-53, 72-64

ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ (Δελέγκος): Παρασκευόπουλος 8, Ν. Μπαζίνας 14 (3), Κασπίρης 24 (5), Ερμείδης 15, Κυριαζής 5, Π. Μπαζίνας 4, Αζής 2, Νιάρος, Παπαφωτίου, Μητρόπουλος
Ν.Ε.Ο.Λ (Τζουγανάτος): Λιάκος 5, Παπαγιάννης, Τρυφωνόπουλος 13, Ντούλες 12 (3), Αντωνάτος 6, Χ. Συνοδινός 8 (2), Μαρούλης 14, Αθανασόπουλος, Βεργανελάκης 6