Α1 ΕΣΚΑ-Η

ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ 2-2 Ο ΝΕΟΛ

34963527 10160450120340453 7547648618849632256 n

Ν.Ε.Ο.Λ. – Α.Σ.Κ. 85 – 77 (75-75 α’ παρ., 71-71 κ.α.)

Σε ένα μεγάλο ματς, πραγματική διαφήμιση του μπάσκετ, ο Ν.Ε.Ο.Λ. πέτυχε την ανατροπή της χρονιάς, κέρδισε στη δεύτερη παράταση τον Α.Σ.Κ. με 85-77, έκανε το 2-2 και μετέφερε ξανά τη σειρά των Τελικών της Α1 ΕΣΚΑ-Η στο Αργοστόλι, όπου θα παιχτεί ο τίτλος και η άνοδος στην Γ’ Εθνική Κατηγορία!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, με τρομερή ευστοχία από τα 6,75 και προηγήθηκαν με 18-23 στο α’ δεκάλεπτο και 34-48 στο ημίχρονο. Στη γ’ περίοδο ο αγώνας έγινε πιο σκληρός με τους δύο αντιπάλους να υποπίπτουν σε πολλά λάθη, χωρίς όμως να αλλάζει η διαφορά στο σκορ (43-57, 30′).

Από την αρχή του δ’ δεκαλέπτου, εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα για την ομάδα μας, το σκηνικό άλλαξε πλήρως. Με πιεστική άμυνα σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, με αρκετά “μεγάλα” σουτ και μεγάλο πάθος οι παίκτες μας ανέτρεψαν τα δεδομένα! Αρχικά μείωσαν σε 57-61 (34′), στη συνέχεια ισοφάρισαν 61-61 (35′) και πέρασαν μπροστά στο σκορ (69-67, 38′). Ο Α.Σ.Κ. ισοφάρισε πρώτα 69-69 (39′) και έπειτα 71-71 για να στείλει το ματς στην παράταση.

Στο α’ έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν εντελώς άστοχες και μοιραία το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση (75-75, 45′), αφού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με 2 ελεύθερες βολές 1 δευτερόλεπτο (!) πριν τη λήξη.

Στο β’ έξτρα πεντάλεπτο ο Ν.Ε.Ο.Λ. με τεράστια ψυχικά αποθέματα, σωστές επιλογές στην επίθεση και άμυνα για σεμινάριο, πήρε το σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα με 85-77.

*Ο επόμενος και τελευταίος αγώνας της σειράς των Μεγάλων Τελικών στην Α1 ΕΣΚΑ-Η ορίστηκε για την Τετάρτη 13/06 και ώρα 17:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο Αργοστολίου “Αντώνης Τρίτσης”.

*Οι παίκτες, η τεχνική ηγεσία και η διοίκηση του Ν.Ε.Ο.Λ. ευχαριστούν από καρδιάς τον συγκλονιστικό φίλαθλο κόσμο της ομάδας, που κατέκλυσε το Κλειστό Γυμναστήριο Ληξουρίου και έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν για να επιτευχθεί αυτή η σπουδαία ανατροπή! Η παρουσία σας ήταν συγκινητική!

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-48, 43-57, 71-71 (κ.α.), 75-75 (α’ παρ.), 85-77 (β’ παρ.)

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 8, Παπαγιάννης 1, Ντούλες 21 (2), Βεργανελάκης 11, Χ. Συνοδινός 3, Λιάκος 16 (5), Αθανασόπουλος, Μαρούλης 4, Τρυφωνόπουλος 21

Α.Σ.Κ (Παπαδάτος): Χουλιαράς 3 (1), Μουίκης 2, Γιαννάτος 2, Βαλλιανάτος 6, Ακτύπης 18 (2), Χατζής 18 (3), Μπαχός 9 (1), Θεοδωράτος 8 (1), Αγγελάτος, Τσαπρούνης 11 (1)