Α2 ΕΣΚΑ-Η

Παναχαικός – ΝΕΟΛ (63-65). Όλα τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής.

12188481 901360389917258 1767472770 n

Την Κυριακή η ομάδα μας δοκιμάστηκε σε μια σκληρή έδρα, αυτή του Παναχαϊκού στην Πάτρα, αλλά για δεύτερη συνεχόμενη φορά έδειξε χαρακτήρα και πήρε το ροζ φύλλο , δίνοντας την καλύτερη συνέχεια στη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής.

Γνωρίζαμε από την αρχή ότι θα ήταν ένας δύσκολος αγώνας, αφού ο αντίπαλος είχε ήττες στα δύο προηγούμενα παιχνίδια του. Πραγματικά, ο αγώνας ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα μας, δύο λεπτά πριν τη λήξη , βρέθηκε πίσω με 60-58, αλλά οι παίκτες μας είχαν την ψυχραιμία και την ποιότητα να πετύχουν ένα σερί 7-0. Οι αντίπαλοι το μόνο που πέτυχαν στο δίλεπτο αυτό, ήταν να περιορίσουν το εύρος της ήττας τους με τρίποντο στη λήξη του αγώνα. Κλειδί για τη νίκη της ομάδας μας, ο Φώτης Κολοβός που εγκλώβισε και εξουδετέρωσε σε μεγάλο βαθμό το πρώτο «βιολί» των αντιπάλων, τον Χριστοδουλόπουλο. Όμως δεν ήταν μόνο ο Φώτης ! Όλη η ομάδα είχε εξαιρετική επίδοση αμυντικά, ενώ επιθετικά, εκτός από τους συνήθεις ύποπτους Παναγή και Χρήστο Συνοδινό , ο Αντωνάτος πέτυχε 17 πόντους παίρνοντας πολλά επιθετικά rebounds, συμβάλλοντας με τον καλύτερο τρόπο στη νίκη της ομάδας μας. Η ομάδα μας βρίσκει τα πατήματά της αγώνα με αγώνα, η προσπάθεια των παικτών και του προπονητή μας δικαιώνεται όχι μόνο σε επίπεδο εμφάνισης αλλά και σε συγκομιδή πόντων και ευχόμαστε και η συνέχεια να είναι ανάλογη !

Στα άλλα παιχνίδια για την 5η αγωνιστική ο ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ βγήκε νικητής από το μεγάλο ντέρμπι της Α2 ΕΣΚΑ-Η με την ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος. Στα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ και Α.Ο ΔΥΜΗΣ συνέχισαν το σερί των νικών τους και παραμένουν στην κορυφή ενώ με νίκη γύρισε από το ΑΙΓΙΟ ο ΚΡΟΝΟΣ. Τέλος η ΝΙΚΗ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ έκανε σεφτέ στις νίκες καθώς επικράτησε επί του ΥΠΕΡΙΩΝΑ.