ΝΕΟΛ ΝΕΑ

ΝΕΟΛ από ατσάλι! 64-67 εκτος εδρας τον Πανωλενειακό

DSC 0612

Η ανδρική ομάδα πήρε έστω και δύσκολα το ροζ φύλλο στον πρώτο αγώνα του 2015 και συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα της β΄ΕΣΚΑΗ. Ήταν μια δύσκολη και αγχωτική νίκη , αφού οι παίκτες μας επηρεασμένοι από τη διακοπή των εορτών και έχοντας ελαφρά τραυματία τον Χρήστο Συνοδινό και απόντα τον Βολτέρα, ήταν νευρική και αρκετά άστοχη. Πάντως για μια ακόμη φορά, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για τη νίκη. Η ομάδα μας βρέθηκε για λίγο πίσω στο σκορ με 10-8 , αλλά με συνεχείς καλές άμυνες και κλεψίματα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-12. Από το σημείο εκείνο και μετά, η ομάδα μας δεν έχασε την πρωτοπορία. Ο Πανωλενειακός «έτρωγε» σιγά-σιγά τη διαφορά αλλά δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να προηγηθεί μέχρι το τέλος του αγώνα. Τα ατού της ομάδας σκόραραν όσο έπρεπε για να κερδίσουμε, ενώ ο Αλεξόπουλος έχει σταθερά ανοδική πορεία στην επίθεση. Οι μικροί (Παγώνης, Μουδήλος, Μπακούρος) δεν βοήθησαν όσο άλλες φορές, ενώ ο Πρεντάνος βρίσκει σταδιακά τα «πατήματά» του με σκληρή άμυνα και συμβολή στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 32-37, 52-57, 64-67.
Αραβαντινός 1, Συνοδινός Π. 15 (2), Παγώνης 6 (1), Συνοδινός Χ. 20 (1), Αλεξόπουλος 22 (4), Πρεντάνος 3