ΝΕΟΛ ΝΕΑ

Διήμερο ντέρμπι… δίκαια ο Παναχαικός (62-74) το ΝΕΟΛ στο Ληξούρι

DSC 0330

Το παιχνίδι ξεκίνησε τον  Φλεβάρη (Παρασκευή 28, στις 7 το απόγευμα) και τελείωσε τον Μάρτη (1 Μάρτη, στις 1 το μεσημέρι), αφού διακόπηκε λόγω βροχής .

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ: Πολύ σκληρές άμυνες, λίγα εύστοχα σουτ και ο Παναχαϊκός προηγήθηκε με 12-14. Το σκηνικό επαναλήφθηκε στο 2ο δεκάλεπτο, μόνο που ο ΝΕΟΛ κατάφερε να περάσει μπροστά χάρη σε δύο συνεχόμενα  τρίποντα του Βολτέρα.  Ένα λεπτό πριν τελειώσει το δεύτερο δεκάλεπτο, το νερό που έσταζε από την κορυφή σε ένα σημείο κοντά στο κέντρο του γηπέδου δεν έλεγε να σταματήσει. Οι διαιτητές αποφάσισαν να διακόψουν τον αγώνα και έτσι , 17 ώρες μετά , οι ομάδες ξαναβρέθηκαν στο γήπεδο για τη συνέχεια του αγώνα. Το τελευταίο λεπτό του 2ου δεκαλέπτου απέφερε έναν  πόντο για το ΝΕΟΛ και οι ομάδες ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 29-26. Η ομάδα μας με πολύ καλή άμυνα και χάρη σε καλές προσπάθειες στην επίθεση των Αλεξόπουλου και Πρεντάνου  βρέθηκε μπροστά με 46-35 στο 27΄. Στη συνέχεια ο Παναχαικός αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 6-0 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με  46-41 . Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναχαικός  ήταν πιο εύστοχος , πέτυχε καθοριστικά   τρίποντα και κέρδισε δίκαια  με 62-74.

Γενικά , ήταν ένα παιχνίδι δυνατό με διακυμάνσεις στο σκορ που το παρακολούθησαν πολλοί φίλαθλοι μας  με ενδιαφέρον.  Ήταν όμως και ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε σε τρείς φάσεις λόγω της διακοπής  ρεύματος (20 λεπτά) και διακοπής λόγω βροχής  και αυτό σίγουρα  κόστισε στην ομάδα μας . Ήταν μια ήττα που μας αναγκάζει να  ανασυνταχθούμε και να συνεχίσουμε την προσπάθεια μας με μεγαλύτερη θέληση και πίστη στις δυνατότητές μας  .

Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Γιαννακόπουλος

Δεκάλεπτα: 12-14, 17-12, 17-17, 16-31

ΝΕΟΛ (Μ Τζουγανάτος) Αραβαντινός, Αντωνάτος, Π Συνοδινός 8(2), Βολτέρας 19(3), Παγώνης, Χ Συνοδινός 10, Μπακούρος, Αλεξοπουλος 11(1), Μουδήλος, Μπελίτσης 3, Πρεντάνος 10(1), Πυλαρινός 1.

Παναχαικός ( Τσαούσης) Αναστασόπουλος, Καραγιάννης 5, Γαλάνης, Β Χριστοδουλόπουλος 10(1), Καπαρδέλης 23(1), Παπαλεξόπουλος 10, Δ Χριστοδουλόπουλος 20(1), Κεπενός 6.