ΝΕΟΛ ΝΕΑ

ΝΕΟΛ – ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ 77-64

neol logo1
Ο ΝΕΟΛ, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος των μπαράζ, εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδό του στην επόμενη κατηγορία, επικρατώντας της μαχητικής και εύστοχης ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ με 77-64.

Είχαμε κερδίσει την ίδια ομάδα εύκολα εκτός έδρας και έτσι οι παίκτες μας μπήκαν παίζοντας χαλαρά στην άμυνα και άνετα στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας είχαν πετύχει μέσα σε 8 λεπτά 27 πόντους χωρίς να έχουν αστοχήσει σε κανένα (!!!) από τα σουτ που επιχείρησαν, αλλά είχαμε δεχτεί και 20 πόντους , πράγμα που δεν είχε ξανασυμβεί τουλάχιστον στη φετινή περίοδο. Βλέπετε, παίζαμε άμυνα περισσότερο περιμένοντας να αστοχήσουν οι αντίπαλοι παρά να τους εμποδίσουμε εμείς. Ευτυχώς, επιθετικά ήμασταν αλάνθαστοι ! Στα δύο τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου καμιά από τις δύο ομάδες δεν πέτυχε πόντο, και έτσι το σκορ έμεινε στο 27-20.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο προπονητής μας επιχείρησε κάποιες αλλαγές, οι άμυνες και των δύο ομάδων «έσφιξαν» , αλλά παρά την προσπάθεια των αντιπάλων, στα τρία τελευταία λεπτά κατορθώσαμε να διευρύνουμε τη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε στο 49-35.
Στο ημίχρονο, ο Μάρκος Τζουγανάτος φαίνεται πως έπεισε τους παίκτες μας να παίξουν σοβαρή άμυνα και έτσι στο τρίτο δεκάλεπτο το ΑΙΓΙΟ πέτυχε μόλις 11 πόντους , ενώ στα τέσσερα τελευταία λεπτά τρέξαμε ένα επιμέρους σκορ 10-3 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 22 πόντους.
Το τελευταίο δεκάλεπτο, ο προπονητής άφησε να το παίξουν μόνο παίκτες που δεν ήταν στην αρχική πεντάδα, δίνοντας έτσι την ευκαιρία να χαρούν τη νίκη όλα τα παιδιά. Πήγαν καλά, αφού ακόμα και τρία λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά παρέμενε στους 20 πόντους. Τελικά , οι παίκτες του ΑΙΓΙΟΥ εκμεταλλευόμενοι την απειρία των παικτών μας (ο μεγαλύτερος σε ηλικία ήταν 17 !) μπόρεσαν να περιορίσουν κάπως το εύρος της ήττας τους.
Δεν θα αναφερθούμε σε διακριθέντες στο σημερινό αγώνα, πρώτον γιατί δεν πιστεύουμε ότι υστέρησε κανένας και δεύτερον γιατί αυτό που μένει στο μυαλό μας είναι η νίκη και η επιστροφή στην Α2 !
Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες και τον προπονητή μας !
Για τα επινίκια, καθώς και τον απολογισμό της χρονιάς που πέρασε, θα τα ξαναπούμε σύντομα!

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 22-15, 19-11, 9-18.
ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος 9, Μπακούρος,
Συνοδινός Παναγής 7 (1) , Παγώνης 6 (2), Βολτέρας 3, Συνοδινός Χρήστος 22 (4)
Αλεξόπουλος 15 (3), Παριώτης, Μπελίτσης 4, Πυλαρινός 4, Μουδήλος 2, Αραβαντινός Χ. 5 (1).
ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ (Δούσκας) : Πλέσσας 5, Βαγενάς, Τζώρτζης 13 (2),