ΝΕΟΛ ΝΕΑ

Ο ΝΕΟΛ “καθάρισε” και τη ΔΥΜΗ εκτός με 55-69

ΔΥΜΗ3

Α.Ο. ΔΥΜΗΣ-ΝΕΟΛ 55-69

Στο πιο δυνατό εκτός έδρας παιχνίδι που έδωσε μέχρι στιγμής, ο ΝΕΟΛ επικράτησε της ΔΥΜΗΣ με 69-55, σημειώνοντας την 11η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, επέβαλλε το ρυθμό της από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και έφτασε χωρίς να αγχωθεί στη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό πως η διαφορά στο σκορ δεν έπεσε κάτω από 8 πόντους σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού , ενώ έφτασε και μέχρι τους 20.
Μετά το 10-19 του 1ου δεκαλέπτου, η ομάδα της ΔΥΜΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η ομάδα μας έμεινε στο ύψος της και έκλεισε το ημίχρονο με 36-24 υπέρ της. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η ομάδα μας πήρε ακόμα τρεις πόντους διαφοράς και το μόνο που κατάφερε ο αντίπαλος ήταν να «κερδίσει» το 4ο δεκάλεπτο με 16-15.
Οι παίκτες μας έδειξαν συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησαν περιθώριο στη Δύμη να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Ο Αθανασόπουλος έκανε την καλύτερή του φετινή εμφάνιση πετυχαίνοντας 16 πόντους και παίζοντας τη γνωστή – ασφυκτική για τον αντίπαλο- άμυνα του.

Η νίκη αυτή έχει ιδιαίτερη αξία γιατί ήταν εναντίον της τρίτης στη βαθμολογία ΔΥΜΗΣ , η οποία είχε μία μόνο ήττα σε 9 αγώνες και έκλεισε με ιδανικό τρόπο μια χρονιά που μας βρίσκει να οδηγούμε την κούρσα του πρωταθλήματος της Α2.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 14-17, 15-18, 16-15 Τελικό: 55-69

ΔΥΜΗ: Παλισίδης, Κόκκινος, Βλάχος 5, Κολιόπουλος 3, Στεφανόπουλος 1, Χρυσανθακόπουλος 19 (2), Κεμενός 13 (2), Γκούτσουλας, Δαλαμαρίνης, Λαθούρος 7, Θανόπουλος 4, Μαγκόπουλος.

ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος 8, Παπαγιάννης 4, Συνοδινός Π. 3, Αραβαντινός Χ. 6 (1), Κλαυδιανός, Συνοδινός Χ. 13 (4), Σκροπολίθας, Αθανασόπουλος 16 (2), Πυλαρινός 4, Τρυφωνόπουλος 15

Το Σάββατο, ο ΝΕΟΛ φιλοξένησε στο κλειστό του Ληξουρίου τους μικρούς μπασκετμπολίστες του ΚΑΟ ! Ο φιλικός αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων μας, έδωσε στους μικρούς αθλητές την ευκαιρία να δείξουν τις ικανότητές τους σε έναν κανονικό αγώνα !

Επόμενο παιχνίδι στις 8 Ιανουαρίου στο Ληξούρι με τον Αχαιό.