ΝΕΟΛ ΝΕΑ

Παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης η παιδική ομάδα του ΝΕΟΛ

NEOL Purgos000011

Μεγάλη νίκη γα την παιδική μας ομάδα, που κρατάει ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης στην επόμενη φάση, απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα όπως η Ολυμπιάδα.

Η νίκη ήρθε μετά από αμφίρροπο αγώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας προηγήθηκε με 13-4 και προσπάθησε να εδραιώσει μια διαφορά, αλλά οι Πατρινοί αντέδρασαν , μείωσαν σε 13-9 για να κλείσει τα πρώτο δεκάλεπτο με 16-9 μετά από δικό μας τρίποντο στη λήξη. Το πρόβλημα όμως ήταν τα τρία φάουλ του Πυλαρινού που αντικαταστάθηκε από τον Μπούρα πριν κλείσει το δεκάλεπτο. Το δεύτερο δεκάλεπτο, η Ολυμπιάδα έπαιξε καλύτερα, ο Πυλαρινός υπέπεσε στο τέταρτο φάουλ του και αντικαταστάθηκε πάλι, ενώ είχαμε πολλά λάθη στο ίδιο διάστημα. Η ομάδα δεν φαινόταν να πατάει καλά και έτσι, έχοντας σε καλή ημέρα μόνο τους Χρήστο Αραβαντινό και Γιώργο Παριώτη. η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με 31-28. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί βρήκαν ελεύθερα κι εύστοχα τρίποντα και κατόρθωσαν στο 34 να περάσουν μπροστά με 36-33. Από εκείνο το σημείο και μετά, ανέλαβε δράση ο Παριώτης που ήταν σαρωτικός σε άμυνα και επίθεση πετυχαίνοντας 10 σερί πόντους. Ο Αραβαντινός ξανανέβασε την απόδοσή του, ο Πυλαρινός που αγωνιζόταν με τέσσερα φάουλ βοήθησε και το τριτο δεκάλεπτο βρήκε το ΝΕΟΛ να προηγείται με 47-40. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας δεν άφησε περιθώριο διεκδίκησης της νίκης από την Ολυμπιάδα, η οποια αγωνίστηκε και κατάφερε τελικά να κρατήσει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, χάνοντας με 61-52. Αυτό που κρατάμε, είναι το γεγονός πως παρά τη μέτρια απόδοση των περισσότερων παικτών μας, καταφέραμε να πάρουμε μια υπερπολύτιμη νίκη, αφού τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα και συνέπεια τουλάχιστον στην αμυντική τους προσπάθεια.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 31-28, 47-40 και 61-52.