Ιστορική πρόκριση του ΝΕΟΛ στο final – 4

DSC 0543

Ένα από τα καλύτερα ποιοτικά και ανταγωνιστικά παιχνίδια, κατά γενική ομολογία, επιφύλασσε η τελευταία αγωνιστική της Γ΄φάσης του παιδικού πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της ΕΣΚΑ-Η, ανάμεσα στην Ολυμπιάδα Πατρών και τον Ν.Ε.Ο.Ληξουρίου, που διεκδικούσαν την πρόκριση στο final – 4.

Από την μία πλευρά η ομάδα της Πάτρας αναζητούσε να καλύψει την διαφορά των 9 πόντων με τους οποίους ηττήθηκε στο Ληξούρι και από την άλλη οι νησιώτες που αναζητούσαν με κεκτημένη ταχύτητα την είσοδο στις 4 καλύτερες ομάδες της Αχαΐας;- Ηλείας- Κεφαλληνίας-Ζακύνθου, για να επιβεβαιώσουν για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, την παρουσία του Ληξουριώτικου basket στις κορυφαίες ομάδες της περιφέρειας.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για τους Πατρινούς που γρήγορα βρέθηκαν κοντά στο να καλύψουν την διαφορά, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Μ. Δούλια ισορρόπησαν και προηγήθηκαν στην Α΄περίοδο με 20-21. Οι συνεχείς εναλλαγές του σκορ συνεχίστηκαν καθ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, με διαφορές που άλλοτε φέρναν μπροστά την Ολυμπιάδα και άλλοτε το Ληξούρι. με αποτέλεσμα ημιχρόνου 33-32 για τους γηπεδούχους.

Στην πορεία του Β ημιχρόνου οι Ληξουριώτες φάνηκαν να εξασφαλίζουν την νίκη- η διαφορά στο 35΄άγγιξε τους 7 πόντους για τον Ν.Ε.Ο.Λ με εντυπωσιακή ευστοχία των Πυλαρινού, Αραβαντινού και Παριώτη, αλλά η προσπάθεια των Πατρινών δεν είχε ολοκληρωθεί. Τρία λεπτά πριν το τέλος, και με την κούραση των φιλοξενούμενων να έχει χτυπήσει κόκκινο η διαφορά για τους γηπεδούχους φτάνει τους 5 πόντους με ορατή την πρόκριση για την ομάδα της Ολυμπιάδας. Η αλλαγή της άμυνας των νησιωτών σε πίεση στα 4/4 και τα κλεψίματα της μπάλας των Πλαίτη- Πυλαρινού έφεραν το Ληξούρι προηγούμενο 3΄΄ πριν το τέλος με σκορ 64-63. Το τρίποντο της απελπισίας των Πατρινών από το κέντρο του γηπέδου, βρήκε στόχο σε νεκρό χρόνο και έδωσε την νίκη χωρίς αντίκρυσμα, αλλά η πιο γλυκιά ήττα του Ληξουρίου, έφερε τους νησιώτες στους τελικούς για να διεκδικήσουν μαζί με την Απολλωνιάδα, τον Έσπερο και τον Προμηθέα, την είσοδο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Πολλά συγχαρητήρια για την ιστορική πρόκριση και καλή επιτυχία στους τελικούς για τα καμάρια του Ληξουρίου που ξεπέρασαν τους εαυτούς τους και τις δυσκολίες μιας τέτοιας προσπάθειας.

Η εξέλιξη ανά δεκάλεπτο: 20-21, 33-32,47-47, 66-64
Ν.Ε.Ο.Λ :Πλαίτης 1, Δεστούνης 3, Κλαυδιανός 4, Παριώτης 17, Αραβαντινός 12, Πυλαρινός 27 (3) Μουδήλος